História školy
Z histórie ...
Začiatok počítame odo dňa, keď bránami ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským v Košútoch, prešli jej prví žiaci. Počas tohoto obdobia sa vymenilo niekoľko riaditeľov, množstvo pedagógov i nepedagogických zamestnancov, pretiekla celá rieka žiakov, no myslíme si, že duch tolerancie, spolupráce a porozumenia ostal v škole zachovalý.
Radi by sme Vám sprostredkovali jej históriu, nielen zo školských kroník, ale aj prostredníctvom spomienok tých, ktorí v nej pôsobili.
Prvé pokusy o zriadenie slovenskej školy v Košútoch boli zaznamenané v roku 1932. V tom roku za zriadenie slovenskej školy bolo 27 rodiín so 42 školopovinnými deťmi, ktoré posielali do slovenskej školy v Hedi. Nárok na zriadenie obecnej školy s vyučovacím jazykom slovenským občania mali, keďže zákon prijatý v roku 1868, toto umožňoval. Zákon vo svojich ustanoveniach hovoril, že ak je v obci aspoň 25 školopovinných detí, ktoré sa chcú učiť štátnu reč, je obec povinná postarať sa o vecný náklad na udržiavanie tejto školy. Preto podali na školský inšpektorát žiadosť o zriadenie slovenskej školy, ktorá bola síce v ich prospech riešená, avšak zo strany maďarských činiteľov 3 krát zapelovaná s poukazom, že slovenská škola v Košútoch je želaním jednotlica. Za týchto okolností sa rozhodla československá menšina v Košútoch založiť zbor Slovenskej Ligy. Pôdu pre založenie zboru pripravil pán Andrej Strýček, ktorý 8.decembra 1932 zvolal zakladajúcu schôdzu - vznikol 305.Zbor Slovenskej ligy v Košútoch. Novozvolený predseda zboru pán Andrej Strýček pokladal za svätú povinnosť znova oživiť školskú otázku, aby v Košútoch bola otvorená slovenská škola. Snahu obetavého predsedu podporili všetci členovia zboru. Opätovný pokus o zriadenie slovenskej školy opäť narazil na odpor niektorých činiteľov v obci, no neustúpili a nakoniec presadili svoje. Takže v septembri školského roku 1933/1934 prekročili prah slovenskej školy v Košútoch 29 žiakov – p.Dej, p.Morovič, F.Bitto, Z.Horák, A.Bitto, K.Ďurček, A.Teplický, p.Šimko, H.Strýčková, Ľ.Dubinová, B.Ďurčeková, Ľ.Horáková, G.Práger, p.Šimková, F.Dejová, E.Ižová, A.Šimková, p.Teplická, E.Rapand, M.Hubová …
Prvé vyučovanie v slovenskej škole sa začalo 6.septembra 1933 a prvým slovenský učiteľom bol Ján Herald. V septembri 1934/1935 slovenskú školu už navštevovalo 45 žiakov. Pribúdaním obyvateľstva, teda aj detí, sa počet žiakov zvyšoval. V roku 1937/1938 počet žiakov na slovenskej škole stúpol na 60. Škola už mala dve oddelenia a dve učiteľské sily – učitelku M.Paštinskú a učiteľa Jána Bendeho.
Viedenská arbitráž v roku 1938 a 2.svetová vojna prerušili jej úspešnú činnosť. Viacero slovenských rodín muselo z tohto územia odísť. Vyučovanie sa obnovilo až 1.9.1946, kedy učiteľ Saluga v spojenej triede opäť privítal nových žiakov školy. Po ňom do školy prišiel učiteľ Náhlovský s rodinou. Na škole pôsobil aj učiteľ Ján Prachár s manželkou Máriou, učitelka Mária Kollárová, učiteľ Augustín, učiteľ Kálay.Od roku 1952 posobili na škole manželia Jozef a Barbora Dobiášoví. Od roku 1960 bol riaditeľom školy Jaromír Slezák, po ňom vedenie školy prevzala manželka Margita Slezáková, po nej boli riaditeľmi: PaedDr. Eduard Psotka, Mgr.Vlasta Kasalová, Mgr.Zuzana Jakabová, PaedDr. Andrea Vojteková /Mičíková/, PaedDr.Ingrid Chovancová (poverená zastupovaním počas materskej dovolenky A.Mičíkovej/, PaedDr.Andrea Mičíková od roku 2005.
Ľudia, ktorí tu pôsobili a pôsobia … zanechali nezmazateľnú stopu nielen v histórii školy, ale i v dušiach žiakov a kolegov a rodičov.
Po „nežnej revolúcii“ v roku 1989 prešlo školstvo veľkými zmenami. Od mierneho chaosu spôsobeného prijímaním množstva alternatívnych prvkov a celých systémov, cez uvoľnenie disciplíny a kultúrnosti aj vplyvom slobody slova a prejavu, ktorú sme nie vždy vedeli stráviť, cez problémy hospodárske a finančné, ale taktiež s veľkými možnosťami v oblasti prístupu k vzdelávaniu, tvorivosti učiteľa, chytenia príležitosti prejaviť sa ako osobnosť.
Udialo sa veľa zmien, boli však vždy uskutočňované s túžbou ísť dopredu, prispôsobiť sa novým požiadavkám i spoločnosti. Práve výsledky žiakov určujú jej úspešnosť. Žiaci získali rôzne stupne vzdelania, uplatnili sa v rôznych odboroch spoločenského, kultúrneho života, uplatnili sa v športe, ale i vo vede, takže naša škola má právo byť na nich hrdá!!!
V súčasnosti prebiehajú v školstve reformné roky. Od roku 2000 sa hľadá nová tvár nášho školstva, ktorá bola podporená prijatím ktorá sa snaží všetky tieto prejavy vtesnať do uceleného systému. Školy si tvoria vlastné vzdelávacie programy, dostávajú šancu uplatniť svoju jedinečnosť, tvorivosť a vyzdvihnúť vlastné hodnoty vzdelávania. Uvidíme, čo nám budúcnosť prinesie...
Rekonštrukcia Základnej školy Jerguša Ferka v školskom roku 2024/2025
Kapitoly dejín Základnej školy Jerguša Ferka sa začali písať 1. septembra 1933. V mesiaci október - november 2024 prešla základná škola rozsiahlou rekonštrukciou. Rekonštrukcia školy priniesla zateplenie školy a novú fasádu. Veríme, že škola v tejto "novej podobe" bude slúžiť mnohým generáciám žiakov, poskytne im dobré vzdelanie a pripraví ich na vstup do života. Nová podoba školy, to je nový začiatok, veríme, že veľmi úspešný pre všetkých. Ďakujeme!