• Drží vaše dieťa ceruzku správne? 

        Správny úchop

        Podľa posledných štúdií má s rukopisom problémy 51 % chlapcov a 31 % dievčat (Zdroj: Štúdia Nemeckého zväzu učiteľov (DL) a Schreibmotorik Inštitútu, september 2014 – marec 2015). Tento fakt môže mať veľký vplyv na ich školské výsledky. Odborníci preto odporúčajú precvičovať základy písania spolu s ergonomickými písacími potrebami, ktoré môžu deťom napomôcť naučiť sa správne písať a zafixovať správne držanie ceruzky.

        Prečo je správny úchop dôležitý?

        Správny úchop má vplyv nielen na kvalitu kresby, čitateľnosť, rýchlosť a úhľadnosť písma, ovplyvňuje významne aj sústredenie, uvoľnenie hlasových orgánov a následne reči (pohyb jazyka pri kreslení), ale tiež uvoľnenie celého tela, najmä procesov, ako sú pozornosť a myslenie.

        Ako má vyzerať správny úchop?

        Celá ruka, ale aj prsty sú uvoľnené. Písacie náčinie je položené na prostredníku, pridržiavané palcom, ukazovák je voľne pretý zhora. K papieru smeruje šikmo, nie kolmo, pretože leží v priehlbine medzi palcom a ukazovákom. Prsty by mali byť asi 2 – 3 cm od hrotu písacieho náčinia. Dôležité je, aby boli prsty pokrčené, nie prehnuté. Ruka voľne kĺže po podložke. Ostatné svaly ruky sú uvoľnené a dovoľujú ľahkú manipuláciu s ceruzkou do rôznych smerov. Pohyb vychádza z ramena. Obidva lakte sú na doske stola.

        Zošit spravidla natáčame súbežne s predlaktím (praváci s pravým, ľaváci s ľavým). Výnimku tvoria jedinci so skríženou lateralitou – tí majú zošit položený rovno pred sebou. Dlaň ľavej ruky (u ľavákov pravej ruky) ľahko pridržiava papier alebo zošit. Pre nácvik správneho držania ceruzky je dobré využívať trojhranný program (ergonomické pastelky, ceruzku aj pero). Praváci aj ľaváci by mali držať písacie náčinie rovnakým spôsobom, odlišnosť je iba v tom, že pravák ceruzku ťahá a ľavák ju pred sebou ľahko tlačí (nie tlačí na ceruzku). 

        Ceruzka by mala byť dlhá tak, aby presahovala cez zápästie. Ak vidíte, že vaše dieťa drží ceruzku či pero nesprávne, upozornite ho na chybu a opravte ho. Prehnutý ukazovák znamená príliš veľký tlak na písacie potreby a je nežiaduci. Takýto tlak môže vyústiť až v bolestivosť prsta a kŕč. Deti môžeme motivovať rozprávaním, že prostredník je postieľkou pre ceruzku, ukazovák vankúšikom a palec perinkou, ktorou sa ceruzka prikryje. Ak ležíme v posteli, vankúš aj perina sú mäkké, ľahké a nikde nás netlačia. Keď dieťa stiahne prostredník hore vedľa ukazováka a drží ceruzku nesprávne, nehovorte mu: „zase zle“, ale napríklad: „ceruzka zase spadla z postieľky“. Pokiaľ dieťa tlačí na ukazovák – povedzme: „ten vankúš ale tlačí!“ Pre malého školáka je to správa, že ceruzka je nešikovná, vankúš tlačí – nie on. A tiež je to trochu zábava, takže môžete zasiahnuť aj častejšie bez toho, aby malo dieťa pocit, že je nešikovné.


  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje